Stalo se vám někdy, že jste nechali plný nákupní košík uprostřed hypermarketu? Odešli jste náhle z obchodního jednání nebo kina?
Takové situace se staly běžné pro psovody a jejich psy ze Specializované Záchranné Jednotky ve Wrocławi. Museli si zvyknout, že volání k záchranným akcím přicházejí v nejméně očekávaných chvílích a každý výjezd k akci s sebou nese lidskou tragédii, říká Katarzyna Jakubowska, psovod záchranářského psa Jadzia.
Sbor dobrovolných hasičů – Specializovaná záchranná jednotka ve Wrocławi je v provozu již více než 10 let a je jednou z největších organizací tohoto typu v Polsku. Jejich specializací je hledání pohřešovaných osob v otevřeném prostoru a uvězněných osob pod troskami v důsledku stavebních katastrof. Jen v roce 2014 se jednotka zúčastnila několika desítek pátracích akcí v terénu a prohledala celkovou rozlohu téměř 3000 hektarů.
V současné době je ve výcviku této jednotky 15 záchranářských psů. Výcvik záchranářského psa je nepřetržitý proces, začíná již v raném věku štěněte a trvá až do jeho důchodu. Kromě několika tréninků za týden psovodi pracují se svými psy denně doma, učí je poslušnosti, seznamují je s okolím a různými podněty s cílem dobře připravit psa na útrapy záchranných akcí.
Pátrací a záchranářští psi jsou vycvičení k detekci pachu živé osoby, která byla uvězněna pod troskami, nebo může být v otevřeném prostoru, jako jsou lesy, pole, louky, turistické stezky apod. Dobře vycvičený pes dokáže rozpoznat lidský pach a dostat se ke zdroji jeho největší koncentrace, a díky tomu může precizně určit psovodovi umístění hledané osoby. Pes neřeší, kolik času uplynulo od chvíle ztracení, zda je osoba při vědomí nebo ne, zda hledaný setrvává na místě, či se pohybuje. Pokud je ztracená osoba naživu, pes ji musí najít.
Záchranářský pes musí být spolehlivý, protože na jeho práci závisí lidské životy. Tým, který se účastní pátracích akcí, musí být neustále duševně a fyzicky k dispozici. Jeho schopnosti a odborný výcvik jsou každoročně hodnocené na zkouškách pořádaných Státním hasičským sborem. Příprava psa k záchranářské práci a ke složení první zkoušky trvá v průměru 2–3 roky. Proto je důležité, aby výcvik začal co nejdříve. A jak dlouho je schopen takový pes sloužit člověku? Odpověď na tuto otázku závisí na mnoha faktorech, kterými jsou genetická predispozice psa, zdravotní stav a fyzická i psychická kondice. Nicméně obvykle ve věku 10–11 let záchranářský pes odchází do zaslouženého důchodu.
Dobrá příprava záchranářského psa není jenom o vhodném výcviku, ale také o správné výživě, která musí zabezpečit dostatek energie pro tréninky a práci. Může se totiž stát, že hledání bude trvat hodinu, dvě, nebo také více jak dvanáct hodin. Bez kvalitního krmiva by tak nebylo možné psa dobře připravit na možnost této extrémní zátěže. Záchranná jednotka zvolila pro výživu svých psů krmivo značky Fitmin. Dle velikosti psa jsou krmeni z řady Výživového programu Fitmin Medium nebo Maxi. Díky vysokému podílu čerstvého masa psi velmi dobře přijímají granule a psovodi mají jistotu, že jejich čtyřnozí parťáci mají vyváženou stravu s dostatkem energie.
Práce záchranářského psa není jednotvárná, proto je velmi důležité, aby pes, kterého si vybíráme k tomuto typu práce, měl určité vlastnosti. Především musí být společenský a mít velkou chuť do práce. Nesmí jevit známky agrese nebo strachu z lidí. Měl by mít dobrou fyzickou kondici, sílu a vyrovnaný charakter.
A jak vypadá záchranářství z pohledu psa? Pro něho je hledání ztracených osob hrou na schovávanou. Ať se jedná o trénink nebo ostré nasazení, nerozhodují podmínky, okolnosti, počasí či rozmanitost terénu. Pro psa je jeho činnost zábavnou hrou. Za vynaložené úsilí a splnění úkolu následuje vždy odměna a zasloužená pochvala od hledaného figuranta, nebo jeho psovoda v případě nasazení v akci.
Členové SDH SZJ Wrocław jsou dobrovolníci a záchranářští psi jsou i jejich osobními psy. Za svoji práci pro sdružení a za účast na akcích a trénincích nemají žádnou odměnu. Všechny náklady související s údržbou psa, tj. krmivo nebo veterinární péče, si hradí sami. Psí zábava a lidské poslání, to je záchranářství, činnost, při které je dokonalá spolupráce člověka se psem využita k nejzáslužnějšímu účelu, k záchraně lidského života.
Více informaci o práci záchranářských psů naleznete na stránce www.psyratownicze.pl a na facebookovém profilu: https://www.facebook.com/JRS.Wroclaw