Co prožívá, když okolo bouchají petardy? Máme pro vás návod, jak společně přivítat nový rok bez obav. Tak se inspirujte a budete vědět, jak mu poslední den v roce co nejvíce ulehčit.
Má mnohem citlivější sluch než lidé a neví, odkud se hluk bere. Když se k němu přidají i světelné efekty, není divu, že je nervózní. Zkuste proto slavit tak, aby se to zamlouvalo i jemu.
Obvykle zvíře kňučí/mňouká a zaleze si na bezpečné místo. To citlivější pak zpanikaří a proskočí i sklem, aby si zachránilo kožich. Dbejte tedy na to, ať se při úprku nezaběhne a schovejte předměty, o které by se mohlo zranit.
Chlupáč ukáže strach i tím, že se pomočí, je agresivní a dýchá nepravidelně. Těmto stavům se dá lehce předejít. Stačí, když mu budete oporou. Jak na to? Tady jsou rady, díky kterým mazlíčky uklidníte.
Připravit zvíře na ohňostroj je oříšek, ale s tréninkem to zvládnete. Problém nastává, když si hluk spojí s nebezpečnou situací. Střílel někdo po kocourkovi, když pelášil s myškou z pole? Zaběhl se vám pes v lese a myslivec mu hrozil puškou? Jak potom naučit chlupáče zvládat výstřely… Neházejte flintu do žita a vytrvejte v tréninku, protože i starší mazlíček se dokáže přiučit novým povelům.
Na radu MVDr. Aleny Truhlářové vybírejte ty, které fungují. „Pokud víte, že je zvíře na zvuky petard citlivé, vyzkoušejte různé přípravky ještě před Silvestrem a na konci roku budete vědět, co zvířeti pomůže,“ říká veterinářka.
„Můžete vybírat ze sedativ – tam patří nejrůznější gely, které se aplikují stříkačkou do tlamy. Stačí je podat v daný den podle toho, kdy začínají bouchat dělobuchy. Pokud dáváte přednost přírodním lékům, sáhněte po bylinkách. Ty se však musí podávat dva týdny předem a mají většinou nižší účinnost než chemické přípravky. Výhodou však je, že nemají vedlejší účinky. Léky totiž můžou vyvolat i opačné reakce – zvíře je ještě víc nervózní. Nebo má naopak velký útlum a pospává ještě dlouho potom, kdy už by lék neměl působit,“ dodává Truhlářová.
Ideální tedy je řešit strach dřív než během silvestrovské noci. Od malička mazlíky připravujte na nadměrný hluk a těm citlivějším můžete během prosince podávat přírodní léčiva. Nemusíte pak řešit vedlejší účinky a chlupáči budou klidnější,“ doporučuje Truhlářová.
Ve sněhu se často zapomenou nevybuchlé rachejtle a kousky, které můžou být nebezpečné. Pro klid duše projděte zahradu i okolní cesty a zbytky dělobuchů posbírejte. Uděláte tak maximum pro mazlíkovo bezpečí.
Oslavte Silvestr se svými čtyřnohými kamarády a buďte tu pro ně. Společně ten poslední den v roce zvládnete a pomůžete jim tak znovu najít kuráž a radost.
Když se pejsci naučí stopovat, proč by si časem neporadili i s hlukem. Podívejte se na video, kde manželé Benešovi cvičí barváře a honiče.