Změna krmiva: jak na ni, aby proběhla hladce

Jsou chvíle, kdy naši psí kamarádi změnu stravy prostě potřebují. Ani my si přeci celý život nepochutnáváme na těch samých lahůdkách… Jak přejít na nové krmivo, aby se změna obešla bez problémů a pejskovi chutnalo?

Z krmiva na krmivo

Na změnu stravy přijde řeč často už po pár týdnech od pořízení nového pejska. Od chovatele nebo předchozího majitele je na určité granule navyklý, ale my bychom mu rádi do misky sypali jiné. Ne vždycky se totiž s ostatními pejskaři v názorech na výživu shodneme. Pak psovi stravu běžně měníme i během života, třeba kvůli rozmanitosti jídelníčku.

V těchto případech psa na nové dobroty navykejte postupně. Dejte mu chvíli, než se s novou baštou skamarádí – nové granule mu postupně přimíchávejte mezi ty staré a jejich dávku zvyšujte. Z nuly na čtvrtinu, ze čtvrtiny na polovinu… Až nakonec, zhruba po deseti dnech, v misce přistane celá dávka těch, kterými chcete krmit vy.

Novému pejskovi neměňte typ granulí hned, jak ho přinesete domů. Už tak je pro něj změna prostředí stresující, takže radši počkejte, až si na vás i na nový domov zvykne. Teprve pak bude na přechod na jinou stravu připravený.

Vždy buďte trpěliví

Měníte stravu kvůli alergii na nějakou ze složek ve stávajícím krmivu? Nejspíš budete chtít chlupáčovi co nejdřív ulevit a na nové hypoalergenní krmivo přejít co nejrychleji. Je to to nejlepší, co pro jeho zdraví můžete udělat – myslete ale na to, že se občas můžou u pejska vyskytnout změny ve stolici. Jiné barvy nebo konzistence se neděste, může za to změna střevní mikroflóry. Do pěti dnů od změny by měl být hafan zase fit.

Pes roste, krmivo se mění

Ani se nenadějete a ze štěněte je psí dospělák. Jak stárne, potřebuje ze stravy získávat jiné poměry živin a změna krmiva je nezbytná. Často ale postupný přechod ani není potřeba. Například krmiva výživového programu Fitmin pro štěňata, pro dospělé psy a pro seniory se neliší složením, ale právě poměrem živin. Díky tomu můžete obsah misky nahradit ze dne na den a není potřeba pozvolného přechodu.

Když se dá na sport

Typ krmiva měníme i tehdy, když je pejsek ve větším zápřahu a vydanou energii potřebuje doplnit ve stravě. Řešit situaci tím, že bude dostávat stejné krmivo, jen ve větším množství, se nevyplácí – ve větší porci pejsek dostává kromě zvýšeného obsahu energie i více minerálů a vitamínů, což pro jeho zdraví nemusí být žádoucí. Naopak mu situaci ulehčíte, když přejdete na krmivo s vyšší energetickou hodnotou. V případě krmiv Fitmin můžete taktéž přejít hned, v rámci výživového programu se opět krmiva liší pouze poměrem živin, nikoliv složením, a pejsci takovou změnu snáší bez problémů.

Tak které?

Dbejte na to, aby váš pejsek ve stravě dostal všechno, co potřebuje. Myslete na to, aby dostával krmivo vhodné pro svůj věk, velikost i fyzickou aktivitu. Jak ho vybrat, to vám napoví konfigurátor.

Že vhodná sportovní strava je pro vynikající výkony psů důležitá, to ví i musher Jiří Mencák. Mrkněte, jak jim to s pesany běhá.

 

Chci taky komentovat