Mistr stopař – barvářské stopování

Manželé Benešovi vybudovali v malebné středočeské vísce Zbečno chovatelskou stanici Křivoklátské Hvozdy. Je to psí ráj, ve kterém úspěšně odchovali bezpočet vynikajících honičů a barvářů. 

Za těch třináct let (a sedm generací bloodhoundů v jedné linii) se jim podařilo odpozorovat mnohé z charakteristik vlastních tomuto plemeni. Zjistili, že je velmi důležité k jednotlivcům přistupovat s náležitým citem a něžností, aby se vytvořilo silné pouto, které je nepostradatelné pro úspěšný výcvik. Takto vychovaný pes získá místo ve smečce, dospívá, předává „svůj“ výcvik nově příchozím členům a tak dále a tak dále.

Manželé Benešovi jdou ovšem ve výcviku ještě hlouběji. Především se každému jednotlivci snaží co nejvíce přiblížit a ukázat mu, jaké má sám možnosti. Tím se také tvoří ono veledůležité pouto mezi psem a chovatelem. Své psy znají tak dokonale, že se na ně mohou ve volné přírodě kdykoli spolehnout a doslova číst, co se jim snaží povědět. Jsou si vědomi toho, že každý pes je individualita, která má své charakteristické pohyby a signály, které se ovšem projevují v závislosti na dané situaci. Je proto velice důležité být se psem v těsném kontaktu a neustále ho pozorovat, aby byla harmonie dovedena k dokonalosti. Sami říkají, že tento stav jde jen velice těžko popsat, snad se trochu podobá adrenalinu, kde výsledným pocitem je nesmírné uspokojení ze sounáležitosti.

Bloodhound je národní belgické plemeno, které bylo vyšlechtěno již v VII. století v Ardenách mnichy z opatství Sv. Huberta. V XI. století byli Guillaumem le Conquérantem dovezeni jedinci tohoto plemene do Anglie a stali se základem anglického chovu. Vlastnit jej mohli pouze králové a vysoká šlechta. Dostali jméno „bloodhound“ (barvář), které vzniklo z výrazu „blooded hound“ ve významu „čistokrevný“. Následně se plemeno rozšířilo také ve Spojených státech. Především v jižních státech byli tito psi používáni k vyhledávání uprchlých otroků, za tuto činnost ale rozhodně nenesou odpovědnost. Vážnost si plemeno získalo pro své vynikající čichové vlastnosti i při soudních procesech jako tzv. němý svědek.

V dnešní době je bloodhound využívaný v myslivosti při dosledu raněné zvěře po barvě, či při vyhledání zmizelých osob s omezenou mobilitou, starých, nemocných lidí a dětí.

Pokud byste měli zájem pořídit si štěně bloodhounda z jejich chovatelské stanice Křivoklátské hvozdy, počítejte s tvrdou prověrkou. Ale když splníte všechna kritéria, můžete se těšit na prvotřídního psího miláčka. K tomu dostanete do vínku nepřeberné množství informací o správném chovu, výcviku a především správné výživě štěněte. Navíc s vámi budou původní majitelé i nadále v kontaktu a budou společně s vámi průběžně dolaďovat životní podmínky vašeho psa. Manželé Benešovi jsou velmi milí a starostliví lidé, se kterými se vždy budete rádi setkávat.

Jejich smečka je ve vynikající kondici nejen kvůli častému pohybu, ale hlavně díky pravidelné a optimální stravě. Kladou na ni velký důraz a jsou v tomto ohledu maximálně nároční, což potvrzuje i komentář paní Benešové: „Nemohu opomenout, jak je důležité udržovat zdravotní i pracovní kondici našich psů, a v tom nám pomáhá výživový program Fitmin zároveň s minerálně-vitamínovými doplňky. Vzhledem k rozmanitému věku našich psů využíváme kompletně celou řadu krmiva pro obří plemena od mléka pro štěňata až po krmivo pro seniory, včetně výrobků z řady Fitmin Solution pro senzitivní psy. Krmíme dvakrát denně a naši psi přípravu krmení komentují svým radostným chováním úplně stejně nadšeně jako chvíle, kdy se chystáme na procházku. Nemáme pochyby. Obojí jim skvěle prospívá a obojí úplně stejně milují. Tím nás utvrzují, že naše volba je správná.”

Dalším nesmírně důležitým faktorem pro chov takto velkých psů je doba klidu po krmení a také neustálé pozorování jejich chování v této době. Obrovským strašákem chovatelů psů s širokým hrudníkem je tvorba torze žaludku, která bývá při nerozeznání symptomů smrtelná. Je důležité podávat psům krmivo z misek na stojanech, které jsou ve výšce jejich hlavy, aby se pes při jídle nepředkláněl. A jak již bylo zmíněno, dopřát jim poté alespoň dvě hodiny klid. Manželé Benešovi krmí své miláčky dvakrát denně, vždy ve dvanáct a v sedm hodin, ale zároveň je mají stále pod dohledem. Výživě věnují maximální pozornost. Smečka dostává granule, které jsou kropeny vývarem ze zvěřinových ořezů, občas je tato směs vylepšena vařenou rýží. Při pohledu na šťastně se „ládující“ smečku vás nemůže nenapadnout, že tolik protlačovaní televizní šéfkuchaři by se od nich mohli ledacos naučit.

Uložit

Uložit

Uložit

Fitmin Maxi Maintenance
Fitmin Maxi Senior
Fitmin Imuno
Fitmin Vitaregen

Chci taky komentovat