Co dělat, aby měla vaše kočka načechraný a krásný kožíšek? Čtěte rady chovatelky mainských šampionů a poradíte si se zacuchanými bubáky i správným česáním. Navíc se dozvíte, jak takovou kočku koupat.
Péče o kožich dlouhosrsté kočky je jiná než péče o kožich krátkosrsté. U dlouhosrstých i polodlouhosrstých koček jde o to, aby si jejich majitel nastavil denní nenásilný režim péče.
Staráte se o kožíšek každý den? Pak je vaše péče ideální. Majitelka krásných mainských mývalích koček radí, aby si každý majitel udělal z péče o kožich rituál: „Večer, když je klid a sedím u televize, vezmu hřeben a miláčky pročísnu,“ popisuje péči Stanislava Pelikánová.
Mějte hřeben vždy na stolku, a když zpozorujete zacuchanou srst nebo bude chvíle volna na česání, bude po ruce. „V dnešní době jsou hřebeny pěkné a není ostuda je mít položené na stolku,“ říká Stanislava.
Jaký je postup a směr česání? Podle paní Pelikánové se srst češe vždy po směru, protože v opačném případě je to kočkám velmi nepříjemné. Nikdy kočce nečešeme kožich tak, aby si péči znechutila a bolela ji. Myslete na to, že kočka má mít s česáním spojený příjemný pocit.
Má vaše kočka delší chloupky i na packách? Pak bude stačit běžná péče při pravidelném koupání – tlapky namydlit šampónem, promnout je a šampón vymýt.
Vyčesali jste kočce kožich od hlavy až k ocasu a nevynechali ani péči o tlapky? Pak je práce hotová. Fousky a chloupky v obličeji zvláštní péči nepotřebují.
Věnujte se kotěti od mala a učte ho, co je hřeben. Hlavní je, aby zůstalo v klidu, když ho vidí. „Pokud máte kočku, která na hřeben zvyklá není, je podle mých zkušeností dobré, abyste ji s ním seznamovali postupně,“ říká paní Pelikánová. Cílem je, aby kočka věděla, že hřeben není nepřítel.
Právě ten hraje v péči o srst hlavní roli a jeho výběr je pro kočku důležitý. „Nejlepší je, když jsou hřebeny kombinované, tedy mají střídavě krátké a dlouhé hroty,“ říká Pelikánová a dodává, že tím docílíte správného pročesání celého kožichu včetně podsady.
„Vhodné jsou i hřebeny s otočnými hroty, které jsou pro kočku šetrnější a při česání ji netahají,“ upozorňuje Stanislava. Také radí, abyste byli s kartáčem opatrnější, ne vždy ho má kočka ráda. Pokud už po nějakém sáhnete, zvolte takový, který má na konci kovových hrotů kuličky – je jemnější a netlačí na kůži.
Stanislava Pelikánová s tím má dlouholeté zkušenosti a ví, že kočka by si měla na vodu zvykat už od kotěcího věku, cca od pěti týdnů, a to v pravidelných intervalech jednou za měsíc. Kočička pak nezapomene, o co jde.
„Vzhledem k tomu, že polodlouhosrsté kočky mají větší tendenci k maštění srsti a dredování, je nutné je před koupáním odmastit,“ upozorňuje Pelikánová. Nejlepší zkušenosti má s odmašťovací pastou Groomers Goop, která je pro kočičí srst velmi šetrná. Odstraní přebytečný maz a přitom nezdrsní a nevysuší srst.
Pastu nanášejte na suchou srst, nechte ji působit pět až deset minut a pak ji důkladně vymyjte, dokud nepoteče čirá voda. Pak přichází řada na šampón.
„Kočky, které nejezdí na výstavy, se koupou na uvážení majitele. Výstavní kočky však koupel čeká před každou výstavou (někdy i každý týden). V době výstavního klidu stačí koupat jen podle potřeby,“ říká Stanislava.
„Dredům se teoreticky nevyhne žádný majitel koček s delší srstí. Bývá to spojené s přehazováním srsti, ale i se zálibami typu spaní ve vaně, kde kočky navlhnou a dredují,“ popisuje Stanislava.
Dredy je dobré podchytit v začátku. Majitelka mainek doporučuje dredy vystřihnout. Vyčesávání je pro kočky bolestivé i stresující a mohl by nastat problém s česáním jako takovým.
„Krmíme granulemi Purity Hairball ale i dalšími druhy Delicious, Dental, Kitten, vlastně celou řadou Fitmin Purity. Jsme s ní v současné době velmi spokojení a kočičky po ní dobře prospívají – koťata i dospělci,“ říká Stanislava Pelikánová.
A jaké má Stanislava úspěchy a zkušenosti s mainkami? Vše se dozvíte ve videopříběhu, který už pro vás chystáme. Těšte se.