Přijde vám, že vašeho kočičího mazlíčka něco trápí? Drbe se nebo se chová nezvykle? Zkuste rozpoznat, jestli za jeho problémy nemůžou právě alergie a pomozte mu, aby byl zase čiperka jako dřív.
Kočky alergiemi trpí zhruba stejně často jako my a i ony je často dědí po svých rodičích. Mají to ale o něco těžší – zatímco my na sobě vše vidíme hned a alergenům se vyhneme sami, kočky potřebují naši pomoc.
Pokud se váš mazel drbe víc, než by bylo zdrávo, zpozorněte. Ne vždy za potíže můžou paraziti, problém může být i uvnitř. Krvavé boláky a lysiny na srsti velmi často způsobuje právě přehnaná reakce kočičího organizmu na určité látky buď v potravě, nebo klidně i ve vzduchu.
Při podezření na alergii nejdříve zjistěte, co konkrétně vaší kočce ubližuje. Pozorně hlídejte, co všechno dostává do misky a možné alergeny z jejího jídelníčku vyřazujte. Když nastane zlepšení, víte, na čem jste.
Kočkám často vadí pšeničný lepek nebo kukuřičný gluten, kterých by však ani zdravé kočky neměly dostávat moc – jsou to přeci masožravci. Vyloučená není ani alergie na různé druhy masa, kravské mléko nebo třeba soju.
Vyřadili jste, co jste mohli, a kočka se stále škrábe jako o závod? Je možné, že ve stravě problém není a kočce vadí něco jiného – pyl, prach nebo třeba komáří bodnutí. A kam nemůže změna jídelníčku, tam musí lékař. Ten kočce udělá krevní testy a zjistí, co jí nevyhovuje.
V případě potravinové alergie svému mazlíkovi ulevíte, pokud mu začnete servírovat kvalitní krmivo bez alergenů. Všechny alergické kočky ale ocení, když řádně vyčistíte jejich království a ochráníte je před parazity. Máte odvahu a pevné nervy? Vsaďte i na pravidelné koupání.
Svou kočku pozorujte a snažte se porozumět všemu, co se vám snaží říct. Čím dřív nějaký problém odhalíte, tím dřív bude váš miláček zase lítat a zlobit jako dřív.
Grain free krmivo z misky zmizí během chvilky, milují ho nejen kočky bezlepkářky.