Psí oblékání: Když venku mrzne až praští

Někomu přijdou psí oblečky legrační, ale když začne venku mrznout, není prostor pro hrdinství. Zvlášť menší a krátkosrstá plemena si bez nich zimní venčení příliš neužijí. Některé oblečky můžou být navíc docela fešácké.

 

 

Komu extra kožich pořídit?

Takový zimní obleček samozřejmě nepotřebují všechna plemena. Kterých se to tedy týká? Obvykle se bez nich neobejdou už zmíněná krátkosrstá a malá, chovaná v bytě nebo domě. Naopak třeba zlatý retrívr, sibiřský husky či bernský salašnický pes si poradí i bez oblečku, neboť je na zimu vybaven od přírody.

Kdy oblečky vytáhnout?

Vnímání teploty je u zvířat individuální, stejně jako u lidí. Na svém pejskovi sami poznáte, když mu je při venčení zima a nemůže se dočkat návratu do vyhřátého domova. Obecně se doporučuje nedávat psům oblečky, dokud teplota neklesne pod nulu, alespoň o 3 až 4 stupně.

Dvakrát měřte a jednou ho vezměte s sebou

Než vyrazíte na nákup, pořádně si svého psa změřte. Potřebujete znát jeho délku od kohoutku* k ocasu a obvod hrudníku. To vám pomůže sehnat takový obleček, který pejskovi sedne a nebude ho na hrudníku škrtit, což se občas stává. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby si ho mohl přímo v obchodě vyzkoušet.

Co všechno by takový obleček měl chránit? Hlavně záda, bedra, hrudník a břicho. Právě břicho kryté před mrazem je důležitou prevencí zánětů močových cest.

Materiál oblečku musí psa chránit před mrazem, sněhem i deštěm, a zároveň by měl být prodyšný. Nezapomeňte se také zeptat, jak je to s jeho údržbou.

V kohoutku se u psů měří výška. Je to místo, kde se protíná pomyslná spojnice mezi vrchním hřebenem obou lopatek, páteří a svalovým pletencem nad páteří.

Tlapky v zimě potřebují zvýšenou péči

Zima jako taková pejskům nevadí. Psí tlapky ale v mrazu dostávají pěkně zabrat. Kůže na nich jeho vlivem praská a snadno se poraní o ostré zmrazky. Posypová sůl na chodnících a cestách jim zase rozežírá jemnou kůži mezi prsty. I pokud vyrazíte jen na krátkou procházku, raději mu tlapky předem pořádně promažte vazelínou z lékárny. Na trhu jsou samozřejmě i speciální balzámy pro psy, ale vystačíte si i s neparfémovanou mastnou Indulonou.

Technickou sůl si pejsci na tlapkách často přinesou až domů. V takovém případě jim je pečlivě umyjte a znovu promažte krémem

Klidně ho obujte

Máte-li ve zvyku vyrážet na dlouhé procházky a bojíte se, že krémování nebude stačit, zkuste svého psa obout. Boty ho bezpečně ochrání před zmrazky i agresivní posypovou solí. Vyrábí se např. z neoprenu nebo ze softshellu s pevnou podrážkou. Hodí se, když se psem podnikáte třeba zimní výlety do hor. Ne každému pejskovi ale boty sednou. Pár dnů může trvat, než se začne cítit „jistě v kramflecích”. Ve chvíli, kdy si je začne kousat a doslova strhávat z nohou, je na čase to vzdát.

Když je sněhu po kolena

Kvůli mrazivým teplotám a sněhu procházky zkracovat nemusíte. Většina pejsků sníh upřímně zbožňuje a neexistuje pro ně nic lepšího, než se v něm pořádně vyválet. Klidně je nechte. Když se jim na srst nabalí sněhové kuličky, nepokoušejte se je násilně odstranit. Až se společně vrátíte do tepla, nechte je prostě roztát a pejska uschnout.

Společné procházky si užijte

Ať už venčíte huňatého labradora nebo jezevčíka ve slušivé vestičce, nezapomeňte se také pořádně obléct. Svému pejskovi uděláte největší radost, když si zadovádíte s ním, a to občas může znamenat, že se ve sněhu vyválíte společně.

 

Kdo rozhodně obleček nepotřebuje, jsou psi Jiřího Mencáka.
Jeho smečka běhá celou zimu ve sněhu, jeden závod za druhým.

 

 

 

 

 

 

Chci taky komentovat