Proč o nich vědět víc a jak mazlíkům prospívají? Mrkněte na rady naší výživářky, která na obiloviny nedá dopustit a přesvědčí vás, proč je z jídelníčku nevypustit.
Hafani v jídelníčku potřebují zdroj energie ve formě sacharidů, a ty získají právě z obilovin. Adéla Palacká, specialistka na výživu, říká, že v kompletním krmivu pro psy se průměrně obsah sacharidů pohybuje mezi 30–70 %. A proč jsou pro psa tak důležité? Zajišťují mu například dostatek energie na hraní a vycházky.
„Psi nejsou striktní masožravci, a proto můžou některé zástupce sacharidů přeměnit na jednoduché cukry, které se snadno absorbují do organismu,“ popisuje jejich funkci Palacká.
A to ze všech sacharidů. Je totiž vhodným zdrojem energie pro většinu tělních buněk, a mimo jiné ji tělo využije i pro správnou funkci nervové soustavy a činnost mozku.
„Mezi hlavní zástupce, se kterými se v krmivu setkáte, patří pšenice, kukuřice, rýže, ječmen i oves. Jejich vlhkost se pohybuje kolem 14 % a kvalitu ovlivňuje např. způsob pěstování, klima a půda, na které se obilovina pěstuje,“ upřesňuje charakter obilovin Adéla Palacká.
Ta psa zasytí a zároveň mu pomůže s trávením. Palacká uvádí, že vláknina pomáhá zasytit a zlepšuje kontrolu hladiny sacharidů v krvi. Navíc udržuje i správné bakteriální kultury v tlustém střevě a napomáhá v boji proti obezitě.
Aby pes obiloviny v krmivu strávil lépe, je dobré při výrobě celá zrna rozemlít na menší částečky, promíchat je se zbytkem surovin a pak tepelně upravit. Nejčastěji se granule pro psy upravují tepelně, a to extruzí – vytlačováním surovin pomocí teploty a tlaku přes matrici, kde vzniká konečný tvar granulí. „Vlivem působení tepla dochází k rozštěpení molekul sacharidů a následně k jejich lepšímu využití v organismu psa,“ vysvětluje Adéla Palacká.
„Někdy uslyšíte, že by se měly obiloviny z jídelníčku psa vyloučit, protože pes je masožravec a nedokáže sacharidy využít v plné míře. Ovšem z vědeckých průzkumů víme, že není 100% masožravec a také víme, že obiloviny dokáže využít daleko lépe než např. vlk,“ osvětluje názory na obiloviny výživářka.
Dodává, že obiloviny mají vysokou výživovou hodnotu, a proto nedoporučuje, aby je majitelé pejsků striktně vyškrtli z psího jídelníčku.
„Něco jiného je, když má pes potravinovou alergii. Pokud mu vadí lepek a jiné složky potravy, je vhodné zvolit krmivo, které obiloviny neobsahuje – např. grain free krmiva,” doplňuje problematiku Palacká.
Potravinové alergii se budeme podrobně věnovat v dubnu, tak se těšte na čtení.
Každý pes je unikát a z hlediska výživy bude mít jiné nároky, tak na jeho zažívání myslete a dopřejte mu to, po čem bude spokojeně vrtět ocasem. A jak mu ještě přilepšit? Čtěte rady o výživových doplňcích.
Kočka je na rozdíl od psa striktní masožravec a potřebuje v krmivu hodně bílkovin a tuků. Pokud má velký příjem sacharidů, může trpět průjmy a nadýmáním, upozorňuje Palacká a dodává, že nejčastěji se obsah sacharidů v kompletních krmivech pro kočku pohybuje v rozmezí 20–40 %.
Zajímá vás, jaké plusy má pro kočičí mazlíky krmivo bez obilnin? Podívejte se na video, pod kterým se dočtete, co vaše hbitá šelma potřebuje.
„Zajímavostí je, že kočka nedokáže rozpoznat sladkou chuť,“ říká specialistka na výživu. Sladké do její misky ani nepatří. Co by v ní však nemělo chybět? Přečtěte si článek a dozvíte se, jak kočce dávkovat krmivo a čím ji krmit.