Jak na venčení kočky? Čtěte tipy od chovatelky a dozvíte se, jaké kšíry se pro vašeho kočičího parťáka hodí a jak se na procházky připravit tak, aby ho začaly bavit.
Mnozí považují venčení kočky za výstřelek dneška – kočka, která žije v bytě si přece užije čerstvého vzduchu i přes zasíťkované okno nebo balkon. Jenže vzduch není to jediné, co mazlíkům v přírodě prospěje. Svěží trávu ani živý strom bytové alternativy nenahradí.
Kočku s ošklivým zážitkem z procházky na vodítko nedostanete. Bude raději tam, kde se cítí v bezpečí. Pokud s vámi taková kočička žije v rodinném domku, zvažte pořízení voliéry, v rámci které bude mít možnost vyřádit se i v trávě. Voliéru stačí připevnit k domu, otevřít dveře na zahradu a kočka už se o zábavu postará.
„Mé kočky s kšírkami problém nemají, absolutně mi důvěřují, a proto je přijímají s naprostým klidem,“ sdílí zkušenost chovatelka koček.
Aby bylo učení jednodušší, věnujte se mu už od kotěcího věku, a to od čtvrtého až pátého měsíce. Stanislava Pelikánová doporučuje nejdříve nasadit kšírky a nechat kočku, aby je nosila doma a nebrala je jako vetřelce.
Pak byste měli postupně připínat vodítko a jakmile si na něj zvykne, je na čase vydat se s kočkou ven a zkusit, jak bude reagovat.
Pokud máte jistotu, že vám nebudou dělat společnost cizí psi, povolte micce, ať se projde, ale buďte raději ve střehu, abyste mohli zasáhnout při nevítané návštěvě hafana. Celkově byste měli vést kočku jemně a nikdy byste za vodítko neměli tahat a cukat – ať se jí procházka nezprotiví. Navádějte ji jemnými pohyby vodítka a na vše jděte pomalu.
Kočka je velmi chytré zvíře, pokud ji naučíte na denní venčení, bude ho vyžadovat a potřeba utíkat bude ta tam.
Kočky, které jsou zvyklé na mazlení, snáší kšírky lépe, než bázlivé kočky, ale i tady bude potřeba více trpělivosti – určitě ji neberte hned ven. Číča by vám měla důvěřovat a vědět, že se jí po připnutí kšír nic nestane. Samozřejmostí je ji odměňovat – nenechte nic náhodě a vybavte se tím, co miluje.
Důležité je myslet na to, aby byla kočka ve známém prostředí. Nikdy ji netahejte ven násilím. V začátcích ji voďte na postroji jenom krátkou dobu, během které si na kšíry bude zvykat.
Jakmile si vaše kočička nechá kšíry nasadit, ihned ji odměňujte. Stejně postupujte i s vodítkem – v případě, že je v domácím prostředí a zvládá postroj, vodítko a nechá se korigovat ve směru, zkuste ji vybídnout jemným potažením vodítka ven.
„Kočka je lstivé zvíře a má ráda dobré pamlsky, takže pomocí nich ji můžete nenásilně naučit různým kočičárnám,“ radí Pelikánová, majitelka mainských koček.
V porovnání se psem se bude kočka na vodítku chovat jinak. „Pes si na procházce dělá více méně to, co chcete vy, a vykoná své potřeby, kdežto kočka si bude dělat to, co chce ona,“ popisuje rozdíly Stanislava.
A čím svou kočičandu odměňovat? Sáhněte například po jiné příchuti granulek, kterou tolik nezná, a odměna tak pro ni bude lákavější – Purity Holistic Cat Food.
Buď je zkoumavá, nebo naopak velmi bojácná. Pokud na kočce uvidíte, že se bojí, ukončete venkovní procházky a naučte se ji zabavit doma – základem je škrabadlo, mávátko a myšky.
„Kočky jsou velmi vnímavá zvířata, dokážou se naučit spoustu různých kousků – hledání pamlsků, aportování myšek,“ říká Stanislava Pelikánová, pro kterou jsou kočky životním parťákem.
Ideálním společníkem kočičí dámy nebo džentlmeny je další kamarád s ostrými drápky – kočka není žádný samotář.
Každý by měl nejdřív vyzkoušet, které kšírky kočičce padnou. Podle paní Pelikánové se pro chlupaté kočky hodí kšíry na zapínací klipsnu a pro plemena jako je Sphynx zase spíš na suchý zip. U nich se totiž zip nezanese chlupy, tím pádem drží pevně a kočička se jen tak nevyvlékne.
Sáhněte vždy po látkových postrojích, které vašeho mazlíka nebudou příliš svazovat. Po zapnutí postroje by měl zůstat kočce od těla prostor na jeden prst, aby se nevysmekla a zároveň neměla postroj natěsno.
Máte doma kočku, která vyžaduje více pohybu a potřebuje se na procházce vyskotačit? Pořiďte jí vysunovací vodítko, které tolik neomezí její pohyb. Investice do kšírek není veliká, jejich cena začíná na 130 Kč.
Úskalí je mnoho a majitel kočky by je měl znát dřív, než se vydá na procházku. V první řadě si uvědomte, že venku se pohybují myši a potkani, z nichž většina přenáší nemoci – slinami, krví nebo výkaly.
Nikdy nevíte, co vám micka venku olízne nebo o co se zraní. Proto ji neberte nikam, kde se tato zvířata mohou vyskytovat ve velkém a vždycky ji mějte pod kontrolou.
Vždy mějte delší vodítko, které si nastavíte podle potřeby. Pokud vám kočička vyšplhá na strom, musíte si být jistí, že tam vodítko dosáhne stejně tak jako vy na jeho druhý konec.
Udělejte svému kočičímu parťákovi procházky příjemné a bezpečné. Bude vám vděčný za to, že mu umožníte objevovat svět!