Bolí je hlava a klouby? Jak prožívá chřipku váš pes a co mu podat jako první pomoc? Čtěte rady veterinářky Aleny Truhlářové a budete vědět, zda ho očkovat a jakou zvolit léčbu.
Psí chřipka je nesprávné pojmenování pro infekční zánět hrtanu a průdušnice. U psa toto onemocnění označujeme jako psincový kašel. „Nemoc je primárně vyvolána viry, ke kterým se mohou přidat bakterie,” upřesňuje MVDr. Alena Truhlářová.
MVDr. Truhlářová dodává, že nachlazení jako takové se u psa objevuje minimálně, má banální průběh a po krátké době většinou samo odezní. Udržujte psa v teple a dopřejte mu vitamín C.
Při lehčí infekci psovi teče z nosu. Pokud je výtok vodnatý, většinou sám odezní. „Když je hlenovitý, je třeba podávat psům antibiotické kapky do nosu,” dodává veterinářka. Pomáhá i zvlhčení prostředí např. pomocí eukalyptových kapek. Ty můžete přidat do vonné svíčky, nebo je stříkat jako aerosol. S kapičkami opatrně, vyšší koncentrace dráždí sliznici a my ji chceme zklidnit.
Příznaky se projeví do 9 dní od nákazy. „Pes má kašel, který může být i záchvatovitý a zvýrazňuje se při zátěži nebo zatahání za vodítko. Zvíře se často dáví a vykašlává pěnu. Někdy trpí i nechutenstvím, malátností a občas se objeví výtok z očí a nozder,” popisuje příznaky MVDr. Truhlářová.
Při lehčí nákaze se pes vyléčí během 2 až 3 týdnů. Trpí-li pejsek silnější infekcí, nemusí reagovat na základní léčbu. Pak hrozí postižení plic, proti kterému bojují antibiotika. Léčba potom trvá až 6 týdnů.
Pes se nakazí buď přímo kontaktem s nemocným zvířetem, nebo nepřímo pobytem v prostředí, ve kterém se nakažené zvíře pohybovalo. Nejčastěji k tomu dochází tam, kde se shlukuje velký počet psů – cvičáky, parky, psí hotely a výstavy.
Jestliže má první příznaky, měli byste mu omezit pohyb na minimum a zajistit chlupáčovi dostatek tepla. Máte-li venkovního hlídače, dovolte mu přenocovat v teplejší garáži nebo v chodbě. Zamezíte tím většímu prochladnutí a nastartujete úspěšnou léčbu.
Pokud pes trpí nechutenstvím, je vhodné granule namočit, přidat k nim konzervu, nebo stravu uvařit. Pes má během nemoci citlivější krk a měkčí strava ho nebude tolik dráždit. Vhodné je i mokré krmivo, které nemusíte namáčet. „V případě vlhkého kašle pejskům pomůžete i jitrocelovým sirupem,” radí Alena Truhlářová.
Jestliže se stav psa nelepší ani po 5 dnech domácí léčby, je vhodné navštívit zvěrolékaře. Jeho pomoc byste měli zvážit i v případě, že má pes horečku (teplota nad 39,5 °C), odmítá krmivo a je apatický.
Psí chřipka neohrožuje psa na životě, a tak není dle MVDr. Truhlářové vakcinace nutná. Doporučuje se především u psů s oslabenou imunitou a u těch, kteří se pravidelně pohybují ve větších skupinách. V nich je větší riziko nákazy a opakování infekce.
Veterinář psa očkuje buď do svalu a do podkoží, nebo mu látku stříkne do nosu. Ani jedno podání infekci nezabrání, ale sníží míru klinických příznaků. Podle Aleny Truhlářové ochrání psa spíš druhá varianta, protože mu vytvoří slizniční imunitu. „Po vakcinaci trvá imunita 1 rok a můžete nechat očkovat i březí a laktující feny,” říká Truhlářová.
Po nemoci se psům doporučuje odpočinkový režim. Vezměte pejska na kratší procházku a šetřete ho. Brzy bude zase veselý jako dřív.