Jak na první pohled poznáte, že se vašemu pejskovi dobře daří a že je zdravý jako řípa? Přece podle lesklé a hebké srsti. Připravili jsme si pro vás pár tipů, jak o ni pečovat a jak ji vyživovat, aby zůstala zdravá a krásná.
Výměna srsti je přirozený proces. Obvykle probíhá dvakrát do roka. Na jaře psům vypadne zimní srst a na podzim zase dorůstá nová. Nejlépe je to vidět na venkovních hlídačích, bytoví psi totiž většinou línají průběžně po celý rok. Obměna srsti se liší i podle toho, jestli máte doma dlouhosrsté nebo krátkosrsté plemeno.
Proces línání má tři fáze a postupuje vždy od zadní části těla k přední. Chlupy nejdříve narostou do určité délky, pak postupně odumírají a nakonec je vytlačí nová srst.
Nejen dlouhosrstá plemena je třeba pravidelně kartáčovat. Pomůžete jim zbavit se odumřelých chlupů a bráníte tak plstnatění srsti. Vyčesávat delší dobu zanedbávanou psí srst je fyzicky náročné a pro psa nepříjemné a bolestivé. Ale právě při kartáčování si můžete všimnout parazitů nebo případných změn na kůži.
Zvýšené línání neovlivňuje pouze roční období. Například fenám se občas překotně mění srst s blížícím se porodem a laktací. Zhoršená kvalita srsti a její vypadávání může být i projevem mnoha chorob bakteriálního, virového, plísňového i parazitického původu. Negativní vliv na psí srst má také stres (způsobený např. stěhováním).Pokud psa trápí i další problémy (ztrácí chuť k jídlu, zvrací, má průjem, je unavený) a přetrvávají delší dobu, neváhejte vyrazit k veterináři.
Daň, kterou platíme za pohodlný život v civilizované společnosti, zanechává stopy i na zdraví našich psích miláčků. Znečištěný vzduch, přehřáté místnosti i látky a koberce z umělých vláken, kterými se obklopujeme – to vše narušuje tvorbu přirozené vrstvy kožního mazu. Ten je pro zdraví a kvalitu srsti nezbytný.
Matná a drsnější srst se často objevuje u psů, kteří žerou příliš mnoho masa. To je běžné, když se krmivo připravuje doma. Kupovaná strava bývá obvykle vyváženější, s dostatečnou dávkou vitaminů a minerálů, které pes potřebuje. Pokud se tedy rozhodnete krmit svého psa „domácí“ stravou, myslete na to, aby byla opravdu pestrá. Kromě živočišných bílkovin potřebuje dostatek sacharidů (ovesné vločky, rýže, brambory) a tuků (lososový olej, hovězí lůj).
Vypadávání chlupů, které někdy vede až k lysinám, může ovlivnit stres, hormonální změny či dlouhodobější nemoci. Předejít se tomu dá – kvalitními granulemi a vhodnými výživovými doplňky. Např. lososový olej srst vyživuje a navíc podporuje imunitu. Nastříkáte ho rovnou na granule rozprašovačem. Věřte, že rybí vůni jen stěží nějaký pes odolá.
Pěkná srst je obzvlášť důležitá, když chcete udělat estetický dojem.
Borderky Moniky Olšovské jsou velké krasavice, a navíc umí tančit. Koukněte se.