Je grilování jen pro páníčky, nebo si smlsne i mazlík?

Grilované lahůdky voní celou zahradou, vám se sbíhají sliny a zvířecí čenichy větří dobrotu. Za chvíli už kočky i psi loudí kolem stolu a vy stojíte před těžkým rozhodnutím: dopřát jim, nebo nedopřát?

Odolejte psím pohledům

Nejeden páníček má v tu chvíli pocit, že podělit se o kus křupavého masa se svým čtyřnohým kamarádem je skoro nutnost. Vždyť on tak smutně kouká… Věřte ale, že se to nemusí vyplatit. Místo další grilovačky by vás možná čekala návštěva veterináře, navíc tak zvířata učíte celkem zrádným návykům.

Co chutná, nemusí být zdravé

Večeře z grilu kočkám ani psům příliš nesvědčí hlavně kvůli té spoustě soli a koření. Jejich přemíra nepotěší ani lidské zdraví – ale aspoň nám takové jídlo chutná. Naši mazlíci si ho však ani tolik neužijí, přece jen mají až pětkrát méně chuťových pohárků než my.

Pro čtyřnohé strávníky je sůl ve větším množství téměř toxická. Zatímco my si jídelní stůl bez slánky nedovedeme představit, v miskách bychom se solí měli šetřit. Při dlouhodobém podávání kočkám i psům poškozuje např. ledviny. A pokud jí mazlíkovi dáte moc najednou, můžete mu dokonce způsobit otravu.

Podobné je to i s kořením. My ho milujeme a většinou si s ním naše tělo poradí, u zvířecích členů rodiny se oproti tomu může objevit nevolnost a po delší době i zhoršená kvalita srsti, trávicí obtíže nebo nemoci jater, ledvin a slinivky. Dlouhodobě by ho tedy dostávat neměli.

Syrové maso – je to možnost?

Rizika spojená s výraznými chutěmi se dají obejít tak, že zvíře dostane kousek vaší večeře dřív, než ji namarinujete a ogrilujete. Před hostinou ale nechte maso alespoň dva dny zmražené a nepodceňte hygienu při jeho přípravě. Jinak vás oba může překvapit třeba salmonela. Pokud jste vegetariáni, o to líp – o kousek syrové zeleniny se podělit můžete. 

Grilujete rybu a chcete kočce dát kousek ještě za syrova? Přečtěte si, na co si dát pozor.

Tak aspoň kosti…

Na kosti, které zůstaly na talířích, rovnou zapomeňte. Grilováním totiž zkřehnou, po pozření se snadno rozlámou na ostré kousky a můžou mazlíkům ošklivě poranit trávicí trakt.

Krmení není hra

Co se tedy týče zbytků z grilování, platí tu oblíbené všeho s mírou”. To potvrzuje i výživářská specialistka značky Fitmin Adéla Palacká. Zároveň ale upozorňuje na důležitou věc, kterou byste si měli uvědomit pokaždé, když se s pejskem podělíte o kus z talíře:

Mnoho majitelů si občas řekne, že se pro jednou nic nestane, když pes dostane od stolu. Ve většině případů se opravdu nic nestane. Pokud vám tedy nevadí, že mazlíček ochutná něco jiného, propojí si vůni s chutí a z jednoho ochutnání se stane rituál.”

Zaděláváte si tak na problém. Dělení se o lidské jídlo je totiž ten nejefektivnější způsob, jak psy a kočky naučit žebrat u stolu. Na talíři vám toho pak moc nezbude a chování svého miláčka budete mít stále méně pod kontrolou.

Páníčci by měli krmení stanovit pevný řád. Pes pak ví, kdy dostane plnou misku, a pokud mu pár pokusů něco vyžebrat nevyjde, většinou už dál nežadoní. Máte tak i lepší přehled, kolik toho pes za den snědl, a snáz předejdete tloustnutí nebo problémům se zažíváním.”

Odměňujte jinak

To, že vašemu psovi nebo kočce nedopřejete to samé, co sobě, ještě neznamená, že je o něco ochuzujete. Jídelníček jim totiž zpestříte i jinak – například pro psy má Fitmin nově v nabídce i Snax Nuggets, které skvěle poslouží jako malá odměna.

 

Jakými dalšími pochoutkami pro lidi byste čtyřnohým přátelům neměli přilepšovat?

Chci taky komentovat