Co vás čeká, když vezmete na dovolenou svého psího kamaráda, to už víte od minule. Co ale s kočkou, když se na léto chystáte do teplých krajin? Přečtěte si naše tipy, ať si prázdniny užijete vy i váš mazel.
Kočka není pes a nepotřebuje být stále po vašem boku. I když vám při balení nejspíš obsadí zavazadlo a nebude chtít ven, stejně nakonec radši zůstane v prostředí, na které je zvyklá, i za cenu toho, že se s páníčkem chvíli neuvidí. Zvažte tedy, jestli by si cestování s vámi doopravdy užila a nebylo by lepší odjet na dovolenou bez ní.
Kočky si totiž, na rozdíl od psů, nejvíce cení svého teritoria. Psi to mají jinak – dobře jim je tam, kde je jejich páníček, a jestli jsou doma nebo ne, to je tolik netrápí. Kočky však může přesun z místa, na které jsou zvyklé, dost vystresovat.
Když tedy kočku necháte doma kralovat samotnou, určitě jí tím neublížíte. Jen občas pošlete někoho ze známých, aby ji nakrmil, vyčistil záchod, dohlídnul na to, jestli doma nemáte spoušť… A samozřejmě se s ní pořádně pomazlil.
Máte však doma odvážného mazlíčka a přijde vám, že to spolu zvládnete? Pak hurá na cesty. Pokud míříte za hranice, budete mít o něco více zařizování než na cestách po Česku. Všechny kočky musí být před cestou do zahraničí vždy naočkované proti vzteklině a s sebou mít zvířecí pas a potvrzení od veterináře.
Ne ve všech zemích to však stačí – vždy se informujte na ambasádě cílové destinace, jaká očkování a potvrzení jsou potřeba navíc a na co si dát pozor. Pokud máte totiž kotě mladší tří měsíců, nepustí vás třeba do Francie nebo Itálie.
Ať už poletíte, nebo pojedete vlakem či autem, vždy budete potřebovat přepravku. Aby se v ní kočce dobře cestovalo, měla by ji chránit ze všech stran a kočka by se v ní měla pohodlně postavit a otočit. Pro pohodlí ostatních spolucestujících zase zajistěte, aby přepravka měla nepropustné dno.
Psi i kočky mají jedno společné – přepravky pro ně nejsou zrovna příjemná záležitost. Už doma je na ně navykejte, ať během cesty nejsou tolik ve stresu. Několik týdnů před odjezdem nechte kočce do přepravky volný přístup a naservírujte jí tam nějaké to mlsání. Bude pak vědět, že ji v přepravce žádné nebezpečí nečeká.
Vyrážíte vstříc novým dobrodružstvím autem? Vždy přepravku zajistěte. Připoutejte ji k sedačce a použijte pásy s bezpečnostní pojistkou. Naopak v hromadných prostředcích počítejte s tím, že budete mít přepravku s číčou nejspíš během cesty na klíně.
V letadle platí pro kočky podobné podmínky jako pro psy. I ony cestují v přepravkách, a to buď v kabině s vámi, nebo jako odbavené zavazadlo v nákladovém prostoru. Ten je vždy zařízený tak, aby zde byla vhodná teplota i tlak a vašemu kočičímu mazlíčkovi se nic nestalo.
Vždy si ale zjistěte, jestli letecká společnost, se kterou se chystáte letět, kočky vůbec přepravuje. Udělejte to s dostatečným předstihem, ať případně stihnete najít alternativu a včas zarezervovat jiné letenky, pokud by něco nevyšlo.
Vyrážíte společně? Buďte důslední, vše zajistěte včas a snažte se kočce dovolenou co nejvíc zpříjemnit. Pokud jste se kočičku rozhodli nechat doma s tím, že jí tam bude líp, nezapomeňte jí nechat do zásoby nějaké ty dobroty. U nás v e-shopu vyberete i pro toho největšího mlsouna.
Také odstraňte z bytu všechno, co by jí mohlo ublížit. Jaké rostliny by vám kočka okusovat neměla?
Díky za super článek!