Rozmarýn, heřmánek, čekanka… Ve složení je výrobci granulí neuvádějí jen pro efekt. Přečtěte si, jak bylinky dovedou posunout krmivo o level výš a proč mají ve stravě mazlíčků své místo.
My z nich vaříme čaje, kočkám a psům je výrobci přidávají do granulí. Výživář je pečlivě vybere, ve výrobě je zase profesionálně naváží a promíchají s čerstvým masem a dalšími pochoutkami. Snaží se výrobci udělat krmivo atraktivnější pro nás páníčky, nebo jim skutečně jde o zdraví našich čtyřnohých strávníků?
„Do našich krmiv přidáváme např. heřmánek, vojtěšku, pampelišku, kopřivu nebo rozmarýnový extrakt,” říká výživářka značky Fitmin Adéla Palacká. „Pro zvířata jsou bylinky nejen příjemným zpestřením, ale i vysoce funkční složkou jídelníčku,” doplňuje.
Bylinky mají na zdraví zvířat skutečně svůj vliv. Krmivo díky nim získává mnoho výhod a mazlíčci pak na takové stravě dobře prospívají. Některé bylinky pomáhají s trávením, jiné čistí zvířecí organismus od škodlivých látek nebo podporují funkci ledvin.
Bylinky mnohdy tvoří tak malou část, že spousta lidí o jejich vlivu na zvířecí zdraví pochybuje. Adéla Palacká ale vysvětluje, že i malé množství se počítá. A někdy dává větší smysl než velké: „V případě některých bylinek je větší množství spíš na škodu. Jaký typ a jaké množství bylin budou granule obsahovat, to vždy pečlivě zvažujeme. Musí být prospěšné zejména pro strávníky.”
Mezi bylinky, které ve větším množství nevadí, patří třeba vojtěška. Doplňuje čerstvé maso v krmivu pro kočky nebo ve šťavnatých poloměkkých granulích pro psy. Zvířatům pomáhá s očistou organismu (má vliv na ledviny) a napomáhá správné funkci trávicího traktu.
Psí trávení, činnost jater a ledvin dokáže podpořit například rozmarýnový extrakt: ve Fitminu ho přidávají do krmiv v rámci výživového programu. Stejný vliv na zdraví má i kořen čekanky, který obsahují některé granule z řady Fitmin For Life.
Ani kočky ale nepřijdou zkrátka. Jejich trávení podpoří meduňka, pampeliška nebo heřmánek v bezobilných krmivech řady Purity. Zvlášť heřmánek je pro ně důležitý: pomáhá s fungováním močových cest, na jehož onemocnění jsou kočky často náchylné. Přečtěte si, co ještě pomáhá potížím předcházet.
Bylinky známe hlavně jako typickou součást lidské stravy. Když je zařazujeme do stravy zvířecí, může to vypadat, že jen přenášíme svoje chutě a zvyky na naše mazlíčky. Opravdu je tedy krmíme tím, co je pro ně přirozené? Věřte, že na bylinky jsme je nenaučili my lidé: jedli je odjakživa a získávali je běžně spolu s ulovenou kořistí.
Bylinky uvedené ve složení nemají udělat radost lidem, ale hlavně mazlíčkům. Zlepšují jim zdraví, dělají stravu pestřejší a skvěle doplňují další suroviny, ze kterých se dobroty pro psy a kočky vyrábějí. Využijte jejich sílu a dopřejte je svým mazlíčkům jako součást vyváženého jídelníčku.
Které rostlinky naopak dělají neplechu a mazlíčky byste od nich měli držet dál? Zorientujte se v tom, co je pro kočku dobré a co ne.