Vodicí psi podstupují speciální výcvik, aby nevidomým nebo slabozrakým osobám pomáhali překonávat překážky v běžném životě, a to hlavně při pohybu venku. Zdraví lidé si často ani neuvědomují, s čím se zrakově postižený člověk, a tím pádem i jeho vodicí nebo asistenční pes, musí každodenně potýkat.
Přestože je pes skvělým přítelem člověka už několik tisíc let, psi začali nevidomým lidem ve větším měřítku pomáhat až v průběhu první světové války v Německu. Vojákům, kteří v bojích přišli o zrak, usnadňovali život hlavně němečtí ovčáci. Ve dvacátých letech přišli první čtyřnozí pomocníci do USA, a to díky Američance Harrison Eustis, která v německé Postupimi nechala zaškolit jejich cvičitele. Od roku 1931 už výcviková střediska vznikala po celém světě.
Dnes se čtyřnohým pomocníkem může stát pes téměř kterékoliv rasy. Organizace PES PRO TEBE z.s., ve které Jitka Krejcárková působí, se věnuje hlavně výcviku border kolií, labradorů, zlatých retrívrů a královských pudlů.
Ve věku dvou měsíců přijde pes do rodiny a učí se základní hygienické návyky a jednoduché povely. Na to není potřeba profesionální cvičitel, zhostit se toho může téměř každý. PES PRO TEBE stále shání dobrovolníky, kteří si vezmou štěně na takzvanou předvýchovu.
Ve výcviku Jitka psy učí na principu klikr tréninku. To znamená, že psa odmění pokaždé, když se alespoň trochu přiblíží provedení cviku, který se má naučit.
Prvního vodicího psa dostala Jitka Krejcárková v roce 1995 – a s tím, jak byla její fenka labradorského retrívra vycvičená, nebyla spokojená. Proto se rozhodla, že začne psy cvičit sama. Od roku 2001 se věnuje výcviku vodicích a asistenčních psů na profesionální úrovni.
„Vodicí pes člověku nahrazuje zrak, asistenční končetiny,” říká Jitka Krejcárková, profesionální cvičitelka vodicích a asistenčních psů.
Její těžká zraková vada jí však v práci se psy nebrání, právě naopak, z nedostatku se v tomto případě stává výhoda. Psi jsou totiž pro práci se zrakově postiženým člověkem daleko lépe připraveni, protože už během výcviku pracují s někým, kdo je sám zrakově hendikepovaný. Jitka je dokonce držitelkou titulu vicemistr Slovenska ve výkonu vodicích psů pro nevidomé.
„Jako organizace PES PRO TEBE jsme doposud předali 65 čtyřnohých pomocníků. Naši klienti mají různé stupně zrakového postižení – od úplné nevidomosti až po zbytky zraku. Pejsky máme po celou dobu výcviku v bytě, ne v kotcích, takže je nevystavujeme stresu.”
Všichni vodicí psi jsou zároveň vycvičeni i k poslušnosti. Proto s nimi lidé můžou provozovat různé sporty, například agility. Sama Jitka Krejcárková se této kynologické disciplíně věnuje, a to dokonce na vrcholové úrovni. Její zrakový hendikep ji oproti zdravým účastníkům znevýhodňuje – Jitka se musí trasu naučit a následně běhá po paměti. I tak má ale za sebou nespočet vítězství, která dokazují, že chuť a odhodlání jsou ve sportu to nejdůležitější. Kromě předních příček na mistrovstvích Evropy v konkurenci pouze zdravých závodníků má na kontě i titul mistryně světa v paraagility.
Na vodicí psy jsou kladeny velké nároky a tito čtyřnozí pomocníci mají poměrně velkou zodpovědnost.
„Přesto se ale dá říci, že jsou to ti nejšťastnější psi na světě. Pro každého psa je tím největším potěšením, když může být se svým páníčkem co nejčastěji.”
Zatímco běžný pes musí často zůstávat sám doma, vodicí pes doprovází svého páníčka na každém kroku a vzniká tak přátelství, kterého by se ani jeden z nich nevzdal za žádnou cenu.
Značka Fitmin tuto lásku mezi člověkem a zvířetem podporuje a pomáhá těm, kteří zvířatům zasvětili celý svůj život.