Daniel Žďárský, jeden z nejúspěšnějších trenérů a závodníků bull sportů v ČR, nám dal nahlédnout do světa psích gladiátorů, kteří v dnešní době vyměnili bojovou arénu za tu sportovní.
Bull sporty patří k novodobému sportovnímu odvětví. Disciplíny jsou šité na míru plemenům typu bull&terier, ke kterým patří anglický bullteriér, miniaturní bullteriér, stafordšírský bullteriér, americký stafordšírský teriér a americký pitbullteriér.
Weight pull – tahání břemene. Pes je zapřažen do speciálního tažného postroje a musí táhnout vozík, na který se přidávají břemena. Vítězí pes, který utáhne nejvyšší zátěž, nebo přepočtem utáhnuté váhy na svou tělesnou hmotnost a danou vzdálenost v určitém časovém limitu.
Weight pull sprint – tahání břemene v co nejlepším čase. Pes táhne danou zátěž na dané trati – většinou 50–100 m, váha břemene je do 200 kg.
Wall Climbing – šplhání po stěně. Vítězí pes, který se po kolmé stěně vyšplhá co nejvýše, přičemž se musí zakousnout do peška a udržet se minimálně 5 s.
High Jump – skok vysoký. Pes skáče na peška a musí se udržet minimálně 5 s, aby byl pokus platný. Vítězí pes, který vyskočí nejvýše, běžně to je kolem 2 m.
Monkey track – opičí dráha. Jedná se o zdolávání překážek jako v agility s tím rozdílem, že pes je spojen s psovodem vodítkem a musí v co nejkratším čase bezchybně zdolat všechny překážky.
Long jump – skok do dálky. Pes skáče z odrazového můstku do pískového podkladu na vnadidlo. Někteří psi dokáží až 7–8m skoky.
High time – zavěšení na čas. Pes vyskočí na zavěšený předmět, vítězí pak ten, který vydrží v zákusu co nejdéle.
Tug of war – jedná se o disciplínu, kde se 2 psi přetahují o peška. Vítězem je pes, který porazil nejvíce svých protivníků.
Triatlon – ten se skládá z běhu, plavání a běhu u kola. Délky trati jsou různé, většinou do 10 km. Pes s psovodem jsou spojeni tažnou šňůrou. Vyhrává nejrychlejší dvojice.
A-frame – soutěž na speciální překážce ve tvaru písmene A. Úkolem psa je po dobu 1 minutu tuto překážku překonávat tam a zpět. Vítězí pes s nejvyšším počtem přeskoků.
Treadmill Race – pes běží na běžeckém pásu opatřeným měřičem uběhnuté vzdálenosti. Vítězí pes, který zdolal nejdelší vzdálenost za 2 minuty.
Všechny disciplíny bull sportů jsou fyzicky velmi náročné. Je třeba pečlivě rozvrhnout tréninky, stupňovat zátěž a psa na závody dobře připravit, jen tak může psí atlet podat vynikající výkon. Nezbytnou součástí celého tréninkového procesu je kvalitní a vyvážená strava. Daniel Žďárský již několik let spoléhá na Fitmin Performace právě proto, že jeho psi jsou po většinu roku udržováni ve formě. V období sportovního klidu krmí Fitmin Maintenance. Svým svěřencům stravu zpestřuje FFL dog menu Meat Mix 427 g, jak s oblibou říká, právě proto, aby si i oni mohli dopřát pořádný steak. Březí feny a štěňátka jsou krmena Fitmin Puppy a mlékem Fitmin. Danielu Žďárskému vyhovuje spektrum řady Fitmin pro střední plemena psů, které umožňuje krmnou dávku sestavit tak, aby nejlépe vyhovovala aktuální kondici a zátěži psa.
Pokud si člověk představí sportovní výkony psů, je zřejmé, že pouze vynikající fyzická připravenost na stupínky vítězů nestačí. K tomu, aby pes byl úspěšný, musí mít ještě něco navíc. Jedná se o vlastnost nazývanou „game“. Game je vrozená vlastnost a pes ji buď má, nebo nemá. Jedná se o chuť „bojovat“, nevzdat se a jít přes únavu i bolest za svým cílem až do posledního dechu. Proč je tomu u těchto plemen takto, můžeme pochopit pouze, pokud nahlédneme do historie. Dříve byla tato plemena používána pro zápasy. Psi v nich soupeřili s malými zvířaty jako například s krysami, s velkými zvířaty jako například s býky nebo nejčastěji v psích zápasech s jinými psy.
V ringu o velikosti 2,5×2,5 m měl každý psí zápasník svůj roh, přítomni byli takzvaní handleři psů a rozhodčí. Zápas začal jeho povelem a puštěním psů proti sobě. Prohrál pes, který už nechtěl nebo nemohl bojovat. To se zjišťovalo při tzv. „skrečích“, kdy byli psi odchyceni, dovedeni zpět do svého rohu a po osvěžení mokrou houbou byl jeden ze psů opět uvolněn. Ten pak musel přeběhnout ring a znovu zaútočit na svého soupeře. Jestliže toto neprovedl, prohrál zápas. Pokud se ani jeden ze psů sám „nevzdal“ boje, musel se vzdát jeho handler, který usoudil, že pes už nemůže, nebo je zraněn natolik, že dál v boji pokračovat není schopen. Tak se stávalo, že ne vždy vyhrál zápas pes, který byl lepší bojovník, ale ten, který měl větší „srdce“, neboli game. A takoví psi pak byli velmi ceněni i v chovu.
Z uvedeného je zřejmé, že u bull plemen psů nebyly šlechtěním utužovány žádané specifické vlastnosti. Neprávem, většinou bez jakýchkoliv znalostí, jsou však dnes lidmi bull plemena označována jako „bojová“, a to ve smyslu agrese vůči člověku. Jedná se však o velký omyl. Již dávno bylo nutné i během zápasu, kdy došlo u psa k vyhrocení vzrušení, dokázat psa odnést od soupeře a mít jej pod kontrolou. Nesměl totiž v žádném případě napadnout handlera nebo rozhodčího. Pokud k tomu došlo, byl okamžitě diskvalifikován, což mnohdy znamenalo vyloučení psa z dalších zápasů. Prvek agresivity vůči člověku nebyl žádoucí ani pro chov a tak pro něj takový pes nebyl vhodný, stal se nepotřebným, nezřídka byl dokonce i utracen. Dochované materiály dokládají, že mnozí úspěšní šampioni ringu žili v rodinném kruhu, a vůči lidem i dětem byli velmi přátelští.
Pochopení a porozumění potřeb těchto „srdcařů“, dostatek uspokojení jejich game, důslednost a láskyplné vedení psa, dělá z těchto plemen skvělé domácí společníky. Bull plemena jsou oddaná člověku, milují svého pána a jeho rodinu. Příliš tvrdá výchova jim však může zlomit duši. Daniel Žďárský si je těchto faktů velmi dobře vědom a své svěřence vychovává a trénuje na základě pozitivní motivace. Svým přístupem k výchově jde příkladem ostatním majitelům těchto plemen a snaží se je široké veřejnosti ukázat taková, jaká opravdu jsou. Milá, přátelská vůči lidem, atleti s opravdovým psím srdcem a skvělí partneři pro život.
Dobry den chtel bych zacit s nakymy sporty s nasim psem ale je to krizenec amstaff x rtw tak nevim kam by sme mohly zajit
Dobrý den, Martine,
už jste někdy zkoušel psí sporty se svým psem? Mrkněte na náš článek, kde jsou popsané začátky, jak sportovat se psem: https://www.vimcimkrmim.cz/sportovci-radi-dil-i-zacit-behat-se-psem/.
koukněte ještě ve vašem okolí, zda se nepořádají psí sporty na cvičáku. 🙂