V letu – dogfrisbee

O tom, že do rodiny patří i psi, nás přesvědčili Pavel Kos a Pavla Nešetřilová. Ti se věnují krásnému sportu dogfrisbee, ve kterém dosáhli značných úspěchů. 

5. 8. 1974 hráč frisbee američan Alex Stein využil jedné z přestávek na baseballovém utkání a začal před zraky tisíců diváků házet svému psovi, whippetovi jménem Ashley, frisbee. Tato podívaná vzbudila velké nadšení a dala tak inspiraci pro vznik nového kynologického sportu. Ten si velmi rychle našel spoustu příznivců po celém světě. K nám se dogfrisbee dostalo zhruba před 8 lety a těší se stále větší oblibě. Není divu, tomuto sportu se může věnovat každý, kdo má chuť házet a jeho pes je vášnivým aportérem. Samozřejmě hody frisbee vyžadují určitou dávku zručnosti, a tak je lépe nejdříve zkusit házet bez psa.

Dogfrisbee se dělí do dvou kategorií: na distanční disciplíny a freestyle.

Do distančních disciplín patří:

1. Quadruped – vyřazovací soutěž v hodu do dálky, jediná disciplína, kde soutěží zvlášť muži a ženy a o vítězi rozhoduje délka hodu.

2. Dog Dartbee – obdoba šipek – 20 yardů od startovní čáry je umístěn střed terče, který má rozdělená pole na 0,5 m – 2,5 m – 4,5 m – 6,5 m. Čím blíže středu pes dopadne při chycení disku, tím více bodů.

3. Time Trial – soutěž, kde o vítězi rozhoduje rychlost. Cílem je co nejrychleji chytit 2 disky za hranicí 20 yardů a přinést zpět psovodovi.

4. Super Pro Toss & Fetch – hřiště je rozděleno na 5 polí s různou bodovou hodnotou. Během 90 sekund musí tým získat co nejvíce bodů, přičemž se započítává 5 nejlepších pokusů. Zde jde o kombinaci času a přesnosti.

Freestyle:

Freestyle je samostatnou disciplínou, kde soutěžící předvedou 2minutovou sestavu složenou z různých prvků, a to vše je doprovázeno hudbou. Tým je bodován 4 rozhodčími, každý z nich sleduje jednotlivé prvky. První sleduje psa – jeho zájem o disky, schopnosti aportovat, pohybové prvky, obraty atd. Druhý rozhodčí hodnotí hráče – přesnost a plynulost hodů, rozmanitost jednotlivých hodů, využití závodní plochy atd. Třetí rozhodčí boduje týmové prvky – různé přeskoky psa přes psovoda, odrazy, chycení psa ve výskoku, celkovou sehranost pohybů psa a jeho páníčka. Čtvrtý rozhodčí pak počítá, kolik disků se psovi podařilo chytit a kolik minout. Každý rozhodčí pak může udělit maximálně 10 bodů, tzn. celkem tým může získat 40 bodů.

Freestyle je právem nekorunovaným králem dogfrisbee, je bezesporu nejatraktivnější a nejtěžší disciplínou. Jeho variabilita a možnost vlastních invencí je to, co právě Pavla a Pavlu na tomto sportu velmi baví. Příprava sestavy je však věc náročná – od složení jednotlivých prvků, jejich návaznosti až po výběr hudby. Každá sestava se tak stává originálem. V dogfrisbee je potřeba být se svým psem dobře sehraným týmem, o výkonu a umístění dvojice rozhodují právě setiny sekund, kdy člověk i pes musí správně vyhodnotit hod disku a jeho chycení.

Pracovní nasazení psa, lehčí kostra pro výskoky, odrazy, pružnost, neutuchající chuť do práce, to vše předurčuje psa pro tento sport. Pavla a Pavel proto zvolili plemeno border kolie. Jak říkají, mají místo mozku frisbee a nejšťastnější jsou, když jsou na hřišti.

Právě fyzická náročnost, nasazení, otočky a jednotlivé prvky ve frisbee kladou velké nároky na správnou a vyváženou výživu takového psího sportovce. Pavel s Pavlou proto krmí Fitmin Performance a Fitmin Solution. Velmi spokojení jsou s chutností granulí a zvýšeným obsahem masa. Kvůli fyzické zátěži svých psů přikrmují i doplněk stravy Fitmin Klouby a Fitmin Sport. Pohoda a spokojenost čtyřnohých i dvounohých členů rodiny, zdraví, radost z pohybu a společně stráveného času – lze si vůbec přát víc?

Uložit

Uložit

Uložit

Fitmin Medium Performance
Fitmin Solution Salmon & Potato
Fitmin Klouby
Fitmin Sport

Chci taky komentovat