Chcete mít voňavého a čistého pejska s kvalitní srstí? Přečtěte si rady, jak ho správně koupat a čemu se vyhnout. Vychytejte poslední chybičky a váš chlupáč bude králem parku.
Domácí či venkovní, každý potřebuje koupel, alespoň jednou za čas, aby nezapáchal a neusazovala se mu na kůži špína. Od ní je jen skok ke kožním chorobám. Koupelí předejdete nepříjemnostem a zároveň pečujete o zdraví i srst pejska, smýváte nečistotu a odstraňujete odumřelou kůži.
Lesklá a vyživená srst je známkou zdraví a kvalitní péče. Koupejte psy pouze psím šamponem. Používání přípravků určených pro lidi jim škodí. Kůže psa má totiž jinou hladinu pH a zbytečně byste ji dráždili. S péčí vám pomůžou například zbrusu nové šampony Fitmin For Life.
Správná volba šamponu pomůže pejskovi vyhnat parazity z kožichu a posilnit srst. Kdo chce mít vymazleného krasavce, může mu pořídit šampon na tmavý i světlý kožich. Zvýrazníte jeho přirozenou barvu a lesk srsti.
Co dělat, když se kožich zacuchá? Dnes už existují i vychytávky pro pejsky. Má-li váš čtyřnohý kamarád hustou a vlnitou srst, použijte šampon s kondicionérem, který kožíšek zjemní.
Psa můžete koupat v jezeře, rybníce i moři, pokud to není zakázané a pokud je tam kvalitní voda. Pozor dejte na odpadky – pes by se o ně mohl zranit. Do moře ho neberte, pokud jsou velké vlny.
V přírodě ho koupejte jen v případě, že se nebojí vody. A šampon nechte doma. I bez něj pejskovi odstraníte z kožichu špínu a odumřelé kožní buňky. Pejsky, kteří vodu nevyhledávají, omyjte raději na zahradě v jejich známém prostředí, nebo je postavte do vany či sprchy.
Pejskovi byste měli od mala ukazovat, že mu voda neublíží. Když společně dovádíte na zahradě, necákejte na něj, mohl by se leknout a zafixovat si nepříjemný zážitek. Když je koupel bázlivého psa nevyhnutelná, požádejte o pomoc někoho z rodiny. Pomáhá i koupací podložka. Pejsek se na ní nesmeká a nemá takový strach. Odpoutejte pozornost od samotného koupání a od šamponu. Pokud s vámi spolupracuje, odměňte ho na konci dobrůtkou a pochvalou.
Pes je spokojený, když cítí svůj přirozený pach. Takže je dost možné, že se vám venkovní hlídač vyválí v hlíně, aby se šamponového odéru zbavil. Koupejte ho proto někde, kde ho můžete nechat doschnout. K vysoušení si přichystejte osušku na kožíšek i na zem. Pejska ručníkem jemně promačkávejte do sucha. Nebudete pak řešit, že se zapařil a má plíseň či vyrážku. Na závěr vysušte ouška a tlapky.
Jestliže máte doma dlouhosrstého kamaráda, vyčesávejte mu kožich pravidelně. Koupat by se měl v době línání, což je na podzim a na jaře. Ideální je koupat psa dvakrát do roka, protože častějším koupáním se kůže pejska odmašťuje a přichází o přirozenou obranyschopnost. Pes je pak náchylný k vyrážkám a kožním problémům. Jen pokud je pejskův kožich kudrnatý, nebo má lupy, můžete ho koupat o něco častěji.
A co když je to špindíra? Není třeba ho drbat šamponem po každé procházce. Když se z ní vrátíte a pes je umazaný, stačí mu jen omýt tlapky a bříško, případně další špinavé části těla, vlažnou vodou.
Mrazivá zima není nejvhodnějším obdobím, kdy pejska lákat do vany. Využijte bílé nadílky a vyčistěte pejska sněhem. Za takovou péči vám bude vděčný především velký a huňatý pes, kterému je v zimě příjemně. Malé pejsky doma lehce vytřete octovou vodou. Naneste ji na hadr a jemně s ním vytírejte kožich.
Malého hafana byste neměli koupat pokud možno vůbec. Jestliže se ušpiní a máte pocit, že je koupel potřeba, myslete na následující:
Nebuďte před koupelí nervózní, pes to vycítí a moc mu tím nepřidáte. Snažte se zachovat si chladnou hlavu. Koupel proběhne v klidu, z vašeho pejska bude fešák a na procházkách se za ním otočí každá fena.
Pečlivé kartáčování a koupání nemine ani pejsky Moniky Olšovské. Před vystoupením musí psí tanečníky pořádně upravit. Podívejte se, jak vypadá takový dogdancing.
Perfektní článek!