Naučte své děti starat se o pejska zodpovědně. Představte jim těchto devět bodů, kterými se musí řídit, pokud chtějí být s mazlíkem kamarádi. Pro vás jsou samozřejmé, ale pro ně?
Plyšový pejsek nezavrčí, když ho dítko tahá za uši. Ten živý se ale směle ohradí, pokud mu zuřivé mazlení a neustálé přenášení z místa na místo přijde už moc. Vysvětlete dětem, že i čtyřnohý kamarád je živá bytost.
Každý hafan potřebuje klidné místo, které je jen jeho. Takové, kde ho nikdo neruší a kam se může vždycky schovat. Nenechte děti, aby jeho bezpečný prostor narušovaly – zvlášť když chlupáč podřimuje.
Děti by si měly zapamatovat, že když se pes sklání nad miskou, je dobré nechat ho v klidu baštit. Rozhodně dětem nedovolte sahat do misky – některé psy to stresuje a své krmivo si budou bránit. Ujistěte své ratolesti, že na hry a radovánky se čas najde jindy než při krmení.
Ať je venku parno nebo mráz, s pejskem se ven musí. Děti musí pochopit, že venčení není jen zábava na slunečná odpoledne. Pes ho potřebuje pravidelně, a ne jen tehdy, když se zrovna chce páníčkům.
Psi a hlavně děti by měli mít jasně vyhrazené, co komu patří – hračky, misky, krmení… Ne každý pejsek se totiž o svůj majetek dělí rád – a právě takhle předejdete případným konfliktům nejlépe.
I když od vás sem tam něco z talíře dostane, od dětí by neměl. Ti nejmenší si totiž jen těžko uvědomí, že třeba lahodnou čokoládou můžou mazlíčka klidně i otrávit. Naučte je, že pokud pejskovi chtějí přilepšit, musíte u toho být vy.
Přečtěte si, jaké další mlsky z lidského jídelníčku psímu zdraví nesvědčí.
Děti často fascinuje, jak pejsek poslouchá a chtějí si také vyzkoušet, jaké to je, když někomu můžou poroučet. Vysvětlete jim, že vše má svoje meze. Pejsek není jejich „poddaný” a dítě by ho nemělo komandovat.
Naučte děti rozpoznávat, kdy je pejsek šťastný a kdy se mu něco nelíbí. Měly by vědět, co to znamená, když pes při zatahání za ocásek štěká nebo vrčí…
Seznamte děti s faktem, že váš mazlíček k vám nepřijel na dovolenou a nejde ho vrátit, až vás omrzí. Naopak, bude tu s vámi ještě spoustu a let je potřeba se o něj starat každý den.
Kdykoliv jsou spolu, vždy na ně dohlížejte – to by zase měl vědět každý dospělák. Určete jim hranice, buďte jim při vzájemném seznamování oporou a uvidíte, že se z nich bez problému stanou nerozluční přátelé.