SEDNI, LEHNI | sportovní kynologie
SEDNI, LEHNI | sportovní kynologie

SEDNI, LEHNI | sportovní kynologie

Karolína Kristová

Proč patří nejvyšší stupně všestranných zkoušek ke královské disciplíně v kynologii jsme si povídali s Karolínou Kristovou. Karolína Kristová se věnuje sportovní kynologii 12 let a za tu dobu stála nespočetněkrát na stupních vítězů. Mezi opravdu cenné trofeje považuje účast na Mistrovství světa WUSV ve Francii 2014.

Začátky sportovní kynologie sahají již do dob Rakouska-Uherska. Tehdy se ovšem nejednalo o sport, nýbrž o služební výcvik psů, který nacházel uplatnění v praxi. Postupem času se ze služební kynologie zrodila novodobá, sportovní. Velmi blízká ovšem zůstala kynologie služební, která je dnes samostatnou odnoží. Podle ní jsou vedeni ve výcviku psi, kteří jsou používáni v praxi našich ozbrojených složek, ať se již jedná o policii, vojsko, vězeňskou službu, celní správu. Ve služební kynologii jsou psi vedeni k určitému zaměření a tak se z nich stávají pomocníci při specializované práci. Někteří psi jsou výbornými obranáři, jiní se specializují na pachové práce apod. Jistá univerzálnost a důraz na všechny oblasti výcviku dál zůstává v té kynologii sportovní.

V dnešní době patří sportovní kynologie mezi jednu z nejnáročnějších kynologických disciplín, neboť vyžaduje velkou všestrannost. Závody a zkoušky se totiž skládají z poslušnosti, obrany a pachových prací. V ČR tuto disciplínu zaštiťují dva řády – NZŘ, nebo-li Národní zkušební řád a IPO, nebo-li Mezinárodní zkušební řád. Karolína Kristová cvičí a závodí dle IPO. Mezinárodní řád je oproti našemu, národnímu, spíše zaměřen na stránku sportovního výkonu, více se dbá na detaily, přesné provedení cviků, radostný projev psa a celkovou souhru týmu. Má-li pes zvládnout všechny 3 disciplíny, je třeba, aby byl psychicky vyrovnaný, učenlivý, lehce motivovatelný, přesto v povaze pevný, dostatečně sebevědomý s velkou chutí pracovat. Právě pro tyto vlastnosti Karolína Kristová zvolila plemeno německý ovčák.

Miniatura
FITMIN MEDIUM PERFORMANCE

Miniatura
FITMIN MEDIUM MAINTENANCE

Miniatura
FITMIN KLOUBY

Miniatura
FITMIN SRST

Výcvik psího sportovce začíná už od „kolébky“. Od 7 týdnů štěňátko pracuje formou her, buduje se vzájemná důvěra, učí se následovat ruku s pamlsky. Karolína Kristová cvičí pozitivními metodami a je pro ni velmi důležitý vztah se svým čtyřnohým parťákem. K odměnám a motivaci používá balónky, hračky a  pamlsky. Mezi její nejoblíbenější patří Fitmin Soft&Juicy, nebo-li „měkká granulka“ a při náročnějších úkolech přijde odměna ve formě masové kapsičky FFL dog meat pouches, nebo FFL dog menu meat mix.

 

Bravurně zvládnout všechny 3 oblasti tohoto sportu je dlouhodobý proces výcviku, trvající několik let. U psa se musí zároveň rozvíjet dovednosti z různých disciplín – čichové práce, kde po základní stopičce přibývají lomy, označování předmětů, cizí stopa a její stáří. V poslušnosti a obranách se postupně zvyšuje náročnost jednotlivých prvků, požaduje se větší preciznost, rychlost provedení a plné nasazení psa. Je nezbytné, aby psí sportovec byl ve výborné psychické a fyzické kondici a proto Karolína Kristová velmi pečlivě vybírá vhodné krmivo. Tím je v jejím případě Fitmin Medium Maintenance a v době zvýšené zátěže pak Fitmin Medium Performance. Využívá také řadu Fitmin Solution, kvůli jejímu unikátnímu hypoalergennímu složení a vysoké chutnosti. Výživovými doplňky jsou pak lososový olej, Fitmin Klouby, Srst a Sport.

Silné pouto mezi psem a jeho psovodem, radost ze společné aktivity, souznění a přátelství, to vše je cítit, když vidíme Karolínu Kristovou s jejími psy. Bez takového vztahu by nebylo možné dosáhnout dobrých výsledků v takto náročném kynologickém sportu.

MÁTE DOTAZ?
Zeptejte se přímo partnera značky
Kontakt
Karolína Kristová

+420 603 417 644
kristova.karolina@gmail.com

AKTUALITY

FOTO: Jsme na místě, vzkazují čeští musheři
20. 01. 2017
Obecná aktualita
Obrázek

První velká úleva – Fitmin tým dnes v pořádku dorazil do Kanady. Jak se jim cestovalo? Mrkněte na první fotky přímo od závodníků!

Čti více
Historie mushingu: jak se z psa pomocníka stal pes závodník
19. 01. 2017
Obecná aktualita
Obrázek

Původně to pro ně byla povinnost, dnes už tahají hlavně pro radost při závodech. Jak vznikaly psí sporty a kde mají své kořeny?

Čti více
Přípravy vrcholí – tiskovka za námi, zítra frčíme
18. 01. 2017
Obecná aktualita
Obrázek

Fitmin tým má za sebou poslední důležitou povinnost před odletem na MS do Kanady. 18. 1. 2017 v 10:00 proběhla ve Veslařském klubu na Smíchově tisková konference, na níž závodníci novinářům nastínili, co je v Haliburtonu čeká.

Čti více