SEDNI, LEHNI | sportovní kynologie
SEDNI, LEHNI | sportovní kynologie

SEDNI, LEHNI | sportovní kynologie

Karolína Kristová

Proč patří nejvyšší stupně všestranných zkoušek ke královské disciplíně v kynologii jsme si povídali s Karolínou Kristovou. Karolína Kristová se věnuje sportovní kynologii 12 let a za tu dobu stála nespočetněkrát na stupních vítězů. Mezi opravdu cenné trofeje považuje účast na Mistrovství světa WUSV ve Francii 2014.

Začátky sportovní kynologie sahají již do dob Rakouska-Uherska. Tehdy se ovšem nejednalo o sport, nýbrž o služební výcvik psů, který nacházel uplatnění v praxi. Postupem času se ze služební kynologie zrodila novodobá, sportovní. Velmi blízká ovšem zůstala kynologie služební, která je dnes samostatnou odnoží. Podle ní jsou vedeni ve výcviku psi, kteří jsou používáni v praxi našich ozbrojených složek, ať se již jedná o policii, vojsko, vězeňskou službu, celní správu. Ve služební kynologii jsou psi vedeni k určitému zaměření a tak se z nich stávají pomocníci při specializované práci. Někteří psi jsou výbornými obranáři, jiní se specializují na pachové práce apod. Jistá univerzálnost a důraz na všechny oblasti výcviku dál zůstává v té kynologii sportovní.

V dnešní době patří sportovní kynologie mezi jednu z nejnáročnějších kynologických disciplín, neboť vyžaduje velkou všestrannost. Závody a zkoušky se totiž skládají z poslušnosti, obrany a pachových prací. V ČR tuto disciplínu zaštiťují dva řády – NZŘ, nebo-li Národní zkušební řád a IPO, nebo-li Mezinárodní zkušební řád. Karolína Kristová cvičí a závodí dle IPO. Mezinárodní řád je oproti našemu, národnímu, spíše zaměřen na stránku sportovního výkonu, více se dbá na detaily, přesné provedení cviků, radostný projev psa a celkovou souhru týmu. Má-li pes zvládnout všechny 3 disciplíny, je třeba, aby byl psychicky vyrovnaný, učenlivý, lehce motivovatelný, přesto v povaze pevný, dostatečně sebevědomý s velkou chutí pracovat. Právě pro tyto vlastnosti Karolína Kristová zvolila plemeno německý ovčák.

Miniatura
FITMIN MEDIUM PERFORMANCE

Miniatura
FITMIN MEDIUM MAINTENANCE

Miniatura
FITMIN KLOUBY

Miniatura
FITMIN SRST

Výcvik psího sportovce začíná už od „kolébky“. Od 7 týdnů štěňátko pracuje formou her, buduje se vzájemná důvěra, učí se následovat ruku s pamlsky. Karolína Kristová cvičí pozitivními metodami a je pro ni velmi důležitý vztah se svým čtyřnohým parťákem. K odměnám a motivaci používá balónky, hračky a  pamlsky. Mezi její nejoblíbenější patří Fitmin Soft&Juicy, nebo-li „měkká granulka“ a při náročnějších úkolech přijde odměna ve formě masové kapsičky FFL dog meat pouches, nebo FFL dog menu meat mix.

 

Bravurně zvládnout všechny 3 oblasti tohoto sportu je dlouhodobý proces výcviku, trvající několik let. U psa se musí zároveň rozvíjet dovednosti z různých disciplín – čichové práce, kde po základní stopičce přibývají lomy, označování předmětů, cizí stopa a její stáří. V poslušnosti a obranách se postupně zvyšuje náročnost jednotlivých prvků, požaduje se větší preciznost, rychlost provedení a plné nasazení psa. Je nezbytné, aby psí sportovec byl ve výborné psychické a fyzické kondici a proto Karolína Kristová velmi pečlivě vybírá vhodné krmivo. Tím je v jejím případě Fitmin Medium Maintenance a v době zvýšené zátěže pak Fitmin Medium Performance. Využívá také řadu Fitmin Solution, kvůli jejímu unikátnímu hypoalergennímu složení a vysoké chutnosti. Výživovými doplňky jsou pak lososový olej, Fitmin Klouby, Srst a Sport.

Silné pouto mezi psem a jeho psovodem, radost ze společné aktivity, souznění a přátelství, to vše je cítit, když vidíme Karolínu Kristovou s jejími psy. Bez takového vztahu by nebylo možné dosáhnout dobrých výsledků v takto náročném kynologickém sportu.

MÁTE DOTAZ?
Zeptejte se přímo partnera značky
Kontakt
Karolína Kristová

+420 603 417 644
kristova.karolina@gmail.com

AKTUALITY

I Martina Štěpánková už ví, čím krmí. Úspěšná musherka je naší novou partnerkou
21. 04. 2017
Obecná aktualita
Obrázek

Do týmu našich partnerů přibyla nová tvář – Martina Štěpánková. Tahle srdcařka a profesionálka válí ve všech možných mushingových disciplínách a sklízí jeden úspěch za druhým.

Čti více
Pro pamlsek cokoliv – jak odměňovat, aby došlo i na psí kusy?
18. 04. 2017
Obecná aktualita
Obrázek

První aport nebo vzorná chůze vedle nohy, to si o pamlsek přímo říká. A někdy stačí jen jeden psí pohled… Kdy a čím odměňovat, aby byl váš hafan spokojený?

Čti více
Tréninková dřina přinesla ovoce. Sezóna sotva skončila a musheři už vyhlížejí další
04. 04. 2017
Obecná aktualita
Obrázek

Jak by naši musheři popsali uplynulou sezónu? Byla prý náročná, ale rozhodně úspěšná. Vždyť na MS v Kanadě padala jedna medaile za druhou. A nejen tam. Tvrdý trénink se vyplatil i na dalších závodech.

Čti více