DAJAVERA FLYBALL
DAJAVERA FLYBALL

DAJAVERA FLYBALL

Daniela Rájová

Jakákoliv kynologická aktivita, pokud má být přínosem pro zvíře a radostí pro jeho majitele, musí vycházet nejen z dobrých znalostí plemene, ale i dalších důležitých souvislostí. Ty vyžadují dostatek vědomostí, odborných znalostí, vytrvalosti, píle a v neposlední řadě dostatečné zkušenosti. O tom nám vyprávěla majitelka chovatelské stanice, do které blíže nahlédneme. Na každém kroku je zde cítit láska k nádherným zdravým zvířatům a radost z práce s nimi. Vítejte v Dajaveře!

Úspěšnou chovatelskou stanici Border kolií vlastní paní Daniela Rájová již řadu let. S rozrůstající se smečkou zde vyvstala potřeba takové „psí“ aktivity, kterou by mohl vykonávat každý pes nezávisle na tom, jakému dalšímu sportu se věnuje, a kterou by přitom mohlo zároveň dělat několik lidí společně a užít si legraci. To splnil flyball.

Tento relativně mladý psí sport vznikl asi před 40 lety v Severní Americe a brzy pronikl do celého světa. Je vhodný pro temperamentní psy všech plemen, i těch “bezpapírových”. Závodí se ve vymezeném prostoru, v čtyřčlenných družstvech, na dvou stejných flyballových dráhách umístěných vedle sebe. Na každé dráze jsou čtyři skokové překážky, přes které pes běží k tzv. boxu. Ten mu v okamžiku kontaktu s ním vystřelí tenisový míček. Pes jej chytí a aportuje zpět přes překážky k psovodovi. V okamžiku, kdy protne cílovou čáru, vybíhá další pes z družstva. Vítězem se stává družstvo, které má jako první v cíli všechny čtyři psy a míčky.

V tomto dynamickém sportu záleží na souhře družstva a bezchybném provedení mnoha na sebe navazujících úkonů, které je třeba nejprve psy správně naučit a jejich provedení pilně a pravidelně trénovat. Důležitá je technika zdolání překážek stejně jako rychlost otočky psa na boxu. Optimální vzájemná souhra všech psích i lidských členů celého družstva tak rozhoduje o výsledku a obrovské nasazení dělá z flyballových závodů velmi napínavý, pravý adrenalinový sport, kde rozhodují zlomky sekundy a soutěžící ze sebe vydávají opravdové maximum. Jak ale říká paní Rájová, jde především o společnou zábavu a legraci. Účast na závodech je pouze zúročením tréninku a možnost změřit síly s ostatními.

Vedle flyballu se v Dajaveře aktivně věnují také původnímu účelu, pro který bylo plemeno Border kolie vyšlechtěno. Tím je pasení ovcí. V duchu tradice je tak v praxi prezentována všestrannost tohoto psího plemene, jehož vlastnosti z něj dělají nejen aktivního společníka pro volný čas, ale i zdatného a nenahraditelného pomocníka v opravdové a náročné práci.

Miniatura
FITMIN MEDIUM PUPPY

Miniatura
FITMIN MEDIUM MAINTENANCE

Miniatura
FITMIN MEDIUM PERFORMANCE

Miniatura
FITMIN SPORT

Border kolie jsou úžasná a velmi inteligentní stvoření. Své přednosti projevují velmi ochotně a neúnavně. Krásný život jim lze tedy dopřát, pokud má odpovídající náplň a splňuje jejich nároky. Nekonečná energie, se kterou se pouští do nejrůznějších aktivit, se v první řadě neobejde bez kvalitní potravy, která jim poskytne dostatek energie nejen pro fyzickou zátěž, ale i pro tu psychickou. Z tohoto pohledu je jistě zajímavé seznámit se s krmným programem, který chovatelka Rájová zvolila. Pro štěňata, která se odstavují, podává mléko a kaši Puppy, které doplňuje výživu mateřského mléka. U dospělých psů jsou základem granule. Pilířem výživy dospělých psů je řada Fitmin Medium. Standardně si psi pochutnávají na granulích Maintenance, ale pokud se blíží čas zvýšené zátěže, přidává chovatelka ještě Performance (což se ovšem týká i situací, kdy např. pes mění srst, nebo se již blíží příchod zimy). Dalším důležitým doplňkem při zvýšené zátěži jsou vitamíny Fitmin Sport a Fitmin Klouby.

Jelikož je správná výživa extrémně důležitá, není divu, že na ní má chovatelka také velmi vysoké nároky. S velkou pečlivostí paní Rájová využívá možností a sestavuje optimální krmný plán z nabídky produktů přesně podle individuálních potřeb a kondice každého jedince. A právě krmiva Fitmin jí vyhovují z hlediska variability produktů pro střední plemena, které lze různě kombinovat, zásadní je jejich garantovaný obsah, čerstvost a stálá dostupnost na trhu.

Paní Rájová vybudovala rodinnou chovatelskou stanici, jejíž základem je kvalitní genetický původ odchovaných border kolií.

Daniela Rájová a všichni, kteří se v Dajaveře angažují, vybudovali se svými dětmi a přáteli příkladnou chovatelskou stanici. Panuje zde duch kamarádské spolupráce a vědomí, že všech úspěchů je dosaženo společnými silami. Dokazují to mnohé výsledky, kterých zde odchovaná zvířata již tradičně dosahují i na mezinárodním poli. Škála psích soutěží a aktivit je rozsáhlá - od výstav, přes populární agility, sportovní kynologii, dog dancing, canisterapii, pasení, až po soutěže záchranářských psů.

Taková tedy je Dajavera!

MÁTE DOTAZ?
Zeptejte se přímo partnera značky
Kontakt
Daniela Rájová

+420 603 508 355
daniela.rajova@seznam.cz

AKTUALITY

I Martina Štěpánková už ví, čím krmí. Úspěšná musherka je naší novou partnerkou
21. 04. 2017
Obecná aktualita
Obrázek

Do týmu našich partnerů přibyla nová tvář – Martina Štěpánková. Tahle srdcařka a profesionálka válí ve všech možných mushingových disciplínách a sklízí jeden úspěch za druhým.

Čti více
Pro pamlsek cokoliv – jak odměňovat, aby došlo i na psí kusy?
18. 04. 2017
Obecná aktualita
Obrázek

První aport nebo vzorná chůze vedle nohy, to si o pamlsek přímo říká. A někdy stačí jen jeden psí pohled… Kdy a čím odměňovat, aby byl váš hafan spokojený?

Čti více
Tréninková dřina přinesla ovoce. Sezóna sotva skončila a musheři už vyhlížejí další
04. 04. 2017
Obecná aktualita
Obrázek

Jak by naši musheři popsali uplynulou sezónu? Byla prý náročná, ale rozhodně úspěšná. Vždyť na MS v Kanadě padala jedna medaile za druhou. A nejen tam. Tvrdý trénink se vyplatil i na dalších závodech.

Čti více